9 Temmuz 2013 Salı

DOLAR-TL


Türkçede çok güzel bir atasözü vardır.Görünen Köy Klavuz İstemez diye.Bundan yaklaşık 2 ay önce sizlerle yaptığımız dolartl analizlerinde bugünlerin geleceğini taaa o günlerden yaptığımız çalışmalarla öngörmüştük.Geçmişe dönük olarak yapılan dolartl analizlerini tekrar incelerseniz teknik anlamda bu çıkışı başlangıcından nasıl yakaladığımızı daha detaylı olarak göreceksiniz.Anafikir çok basit.Fed tahvil alımlarını kısacak gelişmekte olan piyasalara yatırım yapan fonlar satıp dolar alarak piyasadan çıkmaya çalışacak.Sonuç itibariyle dünyada dolara talep artacak.Sadece Türkiyede değil neredeyse bütün gelişmekte olan piyasaların para birimlerinde dolara karşı ciddi oranda değer kayıpları söz konusu olmuştur.Hemen uzun vadeli grafiğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.2003 yılından beri süre gelen ve 2011 yılında bu trendini yukarı doğru kıran 1.77 seviyesinden geçen bölgeyi turuncu çizgiyle sizlere her analizimde göstermekteyim.Bu bölge yukarı doğru kırıldığından dolayı her zaman güçlü bir destek bölgesi olmuştur.Bu seviyelerde ciddi bir süre güç toplayan fiatlar temel anlamada yaşanan gelişmeler sonrası yeşil çizgilerle göstermeye çalıştığım yükseliş trendinin direnç bölgesine doğru hareketlenmiş ve içersinde bulunduğumuz bu günlerde bu direnci zorlamaya çalışmaktadır.1.97 seviyelerinden geçen bu bölgenin önemini sürekli olarak telafuz etmekteyim.Dünde bu seviyeleri gören fiatlar merkez bankasının müdahalesi sonucu tekrar 1.94 lü fiatlara doğru geri çekilmiştir.Şimdilik kanalın tepesinde güçlü bir direnç ile karşılaşan fiatlar önümüzdeki günlerde Abd den gelecek açıklamalara göre yön arayışına devam edecektir.Geri çekilmelerde indikatör desteklerimiz 1.86 ve 1.84 seviyelerinden geçmektedir. 


Son dönemde yaşanan çıkış trendinin tersine dönebilmesi için yukarıda grafikte göstermiş olduğum çıkış trendinin aşağı doğru kırılması gerekemektedir.Bu hafta için 1.90 seviyesinden geçen destek önümüzdeki günlerde çok önem arz edecektir.Yine trendin üst bandı olan 1.98 ler önümüzdeki günlerde fiatların önünde en büyük engellerden bir tanesidir.Eğer veri akışında dolar lehine temel gelişmeler artacak olurda direnç seviyeleri yukarı doğru kırılacak olursa yeni bir bant içersinde hareket söz konusu olacaktır.Bu bant ile ilgili önümüzdeki günler daha geniş çaplı analizler yaparız.


Kısa vadeli analizimizde ise son dönemlerde yaşanan boşlukları görmekteyiz.Bu boşluklardan ilki 1.93 te diğeride 1.89 lardan geçmektedir.Kısa vadeli olarak 1.93 boşluğunun kapanacağını düşünmekteyim.Bu düşüncemdeki ana sebep son dönemde yaşanan çıkşlarda teknik anlamda bir güç kaybının oluşmasıdır.Ancak ana trend yukarıdır.1.92 ve 1.9250 lere doğru yaşanacak geri çekilmeler alım fırsatı oluşturmaya devam edecektir.1.89 seviyesinde oluşan boşluk seviyesi ise zannediyorum Borsada yaşanacak olan B dalgası esnasında kapanacaktır.


SAYGILARIMLA

15 yorum:

 1. Hocam,
  Son cümleniz de dolarda 1.89 daki gap için borsa da B dalgasında kapanabilecegini ifade etmişsiniz. Borsada zaten B dalgası içinde hatta sonlarında değilmiyiz? Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. B dalgasinda oldugumuzu dusunmuyorum bence Hala A dalgasinda devam ediyoruz

   Sil
 2. Hocam
  Daha onceki bist yorumlarınızda B-a-1 veya B-a-3 te olabilecegimizi belirtmistiniz. İnşallah A dalgasindayizdir. Çünkü B böyleyse C Dalgasınin nasıl olabileceğini düşünmek bile istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. B a 1 veya B a3 te olabileceğimizi uzaktan söyledim ancak işin içersine birwz girince aslında B dalgasına daha başlamadığımızı görmekteyiz.B dalgası zaten bu şekilde gelişmez içiniz rahat olsun.

   Sil
 3. geçmiş analizlerinizde b dalgasına geçtiğimize yönelik yorumlarınız olmuştu

  YanıtlaSil
 4. Hocam
  Uzakta olduğunuzu ve tam olarak teknik analize şu anda hakim olmadığınızı biliyorum,ama genede sorma ihtiyacı hissediyorum. Sorum THYAO ile ilgili. Bu kağıttan bedelsizi de alıp 7.14 civarında endeksin genel durumunu ve bedelsizden sonra bir kağıtta yaşanabilecekleri de düşünerek çıktım. Ancak gelinen noktaya baktığımda hata yaptığımı görüyorum. Kağıt endeksten pozitif olarak fazlasıyla ayrıştı.Şu anda bedelsizden önceki fiyatında. Bu beklenti bilançoyla mı ilgilidir, yoksa fiyatın ucuz kalması mı, önümüzdeki dönemde acaba bu ayrışma devam eder mi? Çok kısaca bir öngörünüzü almam mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hocam, bende THY'yi soracaktım siz önce davranmışsınız. Hisse gerçekten olağanüstü bir performans sergilemekte ve hsbc 2-3 gündür inanılmaz bir şekilde süpürüyor. Her seferinden pozisyon almaya çekiniyorum ama süreklide yükseliyor hisse maşallah.

   Sil
 5. Hocam iyi akşamlar...borsada A dalgası nerde sonlanabilir? Ya da parça parça alıma geçilmeli mi?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Hocam Merhaba
  Analiz için çok teşekkürler..
  Saygılar

  YanıtlaSil
 7. tahvil sürekli artıyor gyolar düşüyor. önümüzdeki günler için görüşünüz nedir?

  YanıtlaSil
 8. Bernanke piyasalara umut verdi sonunda :) Dolar ve ABD 10 yıllıkları düşüşe geçti, muhtemelen artık B dalgasına geçiş yaparız. Grafiklerde ikili dip oluşumu var gibi. Hocam ışık tutun yolumuza lütfen. Sizsiz olmuyor, hep birşeyler eksik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli dostlar ben yaz başında bu yazın sıcak ancak geçen seneden farklı yönde olacağını zaten açıklamıştım ayrıca dalgaların genel gidişatını ve düzeltmeninde bayağı can sıkıcı bir şekilde devam edeceğinin üzerine basa basa belirtmiştim bu açıklamalarıda 17 mayısla 30 mayıs arasında sürekli tekrarlamıştım artık analiz edecek zaman değil beklemek gerekiyor hergün analiz yapmanın kimseye bir faydası olmaz kanısındayım.

   Sil
 9. hocam 70 bin desteği kısa vadede kırılır mı

  YanıtlaSil
 10. hocam bu ''PIYASA YAPICI BANKALARIN, TCMB'DEN KULLANDIKLARI GECELIK REPO IMKANI MIKTARI '' neyi temsil ediyor ?

  YanıtlaSil
 11. b dalgasına geçtik hayırlara vesile olmasını dilerim

  YanıtlaSil